Διάκριση για τον μαθητή Μάρκο Γκούρλια

Πηγή:  Δήμος Ζωγράφου, Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού

Πηγή: Δήμος Ζωγράφου, Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού

Μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα, τον ΓΑΣ Ιλισός και πρώτα απ΄όλα για τον ίδιο τον Μάρκο Γκούρλια αποτέλεσε η νίκη του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων στον ανώμαλο δρόμο στην κατηγορία εφήβων που ολοκληρώθηκε στις 03 Φεβρουαρίου 2013, στην Καστεγιόν της Ισπανίας. Ο νεαρός αθλητής τερμάτισε πρώτος, ανάμεσα σε 68 δρομείς, καλύπτοντας τα 6.000 μέτρα σε 18.29.

Πρόκειται για μια μοναδική επιτυχία για τα ελληνικά «χρώματα» σε τέτοιου επιπέδου διοργάνωση. Στην κούρσα των εφήβων δεύτερος τερμάτισε ο Τούρκος Ερκάν Τσελίκ (Istanbul Fenerbahce Sport Kulubu) σε 18.29 επίσης, με τον Γκουρλιά να τον νικάει στο «νήμα», ενώ τρίτος ήταν Γιάκομπ Ντίμπταλ Αμπράαμσεν από τη Δανία (Arhus 1900). Σε ό,τι αφορά τους άλλους δύο αθλητές του ΓΑΣ Ιλισός που μετείχαν ο Χρήστος Τρομπούκης τερμάτισε 49ος σε 20.38 και ο Μανώλης Τσιαβεγκάτι 68ος σε 22.41, ο οποίος ήταν τραυματίας. (σημείωση: Δεν έχει δοθεί χρόνος και κατάταξη στον Λάμπρο Μαλτέζο που τερμάτισε μεταξύ της 25ης και 30η θέσης).